Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia


Zawartość stron


Jestem przedsiębiorczy
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki"
Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie"
Poddziałanie 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie"

Dane finansowe:
Wartość projektu: 672 848,97 zł
Kwota dofinansowania: 672 848,97 zł

Realizator:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
 
Termin realizacji:
1 marca 2010 r. – 31 lipca 2011 r.
 
Opis projektu:

Cel główny:
Celem głównym projektu było zmniejszenie ryzyka wykluczenia z rynku pracy 22 mężczyzn i 23 kobiet wynikającego z procesów ekonomicznych, organizacyjnych i technologicznych toruńskich przedsiębiorców.

Cele szczegółowe:
  • poznanie predyspozycji zawodowych uczestników projektu,
  • wykreowanie postaw przedsiębiorczych i ułatwienie działań związanych z rozpoczęciem DG,
  • nabycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych przez Uczestników,
  • dostosowanie kwalifikacji zawodowych do zmieniających się warunków społeczno-ekonomicznych i utrzymanie ich ciągłości aktywności zawodowej.
 
Grupa docelowa:
Projekt poprzez ideę wczesnego reagowania był skierowany do mężczyzn i kobiet, którzy zostali dotknięci problemem bezrobocia w wyniku zwolnień wywołanych spowolnieniem gospodarczym. Wsparciem zostały objęte osoby, u których utrata pracy uzależniona była od sytuacji gospodarczej, a nie własnych predyspozycji. Grupę docelową stanowiło 45 osób z Torunia - 23 bezrobotne i 22 pracujące, które były przewidziane do zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników, będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy oraz osób zwolnionych, których stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany z przyczyn niedotyczących pracowników nie dłużej niż 6 m-cy przed przystąpieniem do projektu.

Główne działania:
Kompleksowe wsparcie zaplanowane w projekcie opierało się na działaniach pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego, szkoleniach indywidualnie dobranych do potrzeb Uczestników, grupowym poradnictwie zawodowym oraz udzieleniu wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą - wypłata jednorazowych środków finansowych oraz wsparcie pomostowe poprzedzone szkoleniem „Efektywna przedsiębiorczość" zawierające m.in. elementy przedsiębiorczości, rachunkowość, rozliczeń z US i ZUS.
 
Rezultaty:
Uczestnicy projektu poznali własne potrzeby po stracie pracy i z pomocą doradcy zawodowego zaplanowali dalszą ścieżkę zawodową. Poprzez nabycie postaw przedsiębiorczych przygotowali się do efektywnego poszukiwania pracy i podjęcia działań mających na celu utrzymanie ich aktywności na rynku pracy dzięki: doradztwu zawodowemu, przeprowadzonym indywidualnie dobranym szkoleniom zawodowym oraz szkoleniu „Efektywna przedsiębiorczość" przygotowującym osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą do jej prowadzenia. W sumie 45 Uczestników projektu zostało objętych wsparciem.
Dla Uczestników zorganizowano 3 spotkania grupowe (doradztwo grupowe) poza miastem tj.: Przysiek (10 osób), Mała Nieszawka (4 osoby), Grabowiec (12 osób). Za udział w spotkaniach Uczestnikom wypłacono dodatek szkoleniowy oraz zwrócono koszty dojazdu.
Zorganizowano i przeprowadzono 22 szkolenia indywidualne takie jak m.in.: samodzielny księgowy, prawo jazdy, kadry i płace, kucharz, kasjer-sprzedawca z fakturowaniem, stylizacja ubioru damskiego. Uczestnikom również został wypłacony dodatek szkoleniowy.
Dla 15 osób zorganizowano szkolenie „Efektywna przedsiębiorczość" – 10 Uczestników z najlepszymi biznesplanami otrzymało środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości do 40 tys. zł brutto oraz wsparcie pomostowe przez 6 pierwszych miesięcy w wysokości do 1 317 zł brutto.
 
Projekt zakończono pod względem rzeczowym i finansowym.
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę