Ruszył nabór wniosków o 300 plus na wyprawkę szkolną

Rozpoczął się nabór wniosków o świadczenie z programu „Dobry start” na wyprawkę szkolną, które można składać wyłącznie online do 30 listopada 2025 roku. Środki będą przekazywane bezpośrednio na konto bankowe. Program dotyczy jednorazowej wypłaty 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Wsparcie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do zerówek ani studentom. Warto złożyć wniosek do końca sierpnia, aby otrzymać wsparcie do 30 września. Wnioski złożone we wrześniu, październiku lub listopadzie będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia.

Wnioski można składać przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych PUE/eZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. W przypadku dzieci, które po 20. roku życia uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada, możliwe będzie złożenie wniosku po upływie tego terminu. Dla osób mających pytania dotyczące 300 plus, ZUS organizuje dyżur telefoniczny 2 lipca w godzinach 9:00-10:00.

ZUS rozpoczął nabór wniosków o świadczenie z programu „Dobry start”  na wyprawkę szkolną. Wnioski można składać wyłącznie online do 30 listopada 2025 roku, a środki będą przekazywane bezpośrednio na konto bankowe.

To już piąty rok, w którym ZUS przyjmuje i rozpatruje wnioski o 300 plus. – Aby otrzymać wsparcie jak najszybciej, warto się pospieszyć i złożyć wniosek do końca sierpnia. Wtedy wypłata zostanie zrealizowana najpóźniej do 30 września – podkreśla Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Wnioski, które trafią do ZUS-u później, we wrześniu, październiku lub listopadzie, będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia.

Program "Dobry Start" przewiduje jednorazową wypłatę w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do ukończenia 24 lat. Wsparcie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do tzw. zerówek ani studentom. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Wnioski o świadczenie 300 plus można składać do 30 listopada za pośrednictwem: aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych PUE/eZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.  Wyjątek stanowią dzieci, które po ukończeniu 20. roku życia uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W ich przypadku możliwe będzie złożenie wniosku po upływie tego terminu.

Telefoniczny dyżur informacyjny

Dla osób, które mają pytania dotyczące 300 plus, ZUS organizuje specjalny dyżur telefoniczny. Odbędzie się on 2 lipca w godzinach od 9:00 do 10:00 pod numerem telefonu: 54 230 73 76.

Krystyna Michałek

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Informacje o publikacji dokumentu