III TARGI PRACY w wersji online

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu zaprasza także na III Targi Pracy, które odbędą się w dniach: 9.11, 10.11, 12.11, 13.11. Z uwagi na występujące obecnie zagrożenie epidemiczne impreza również odbędzie się poprzez transmisje internetowe.

Założeniem Targów jest wspieranie aktywności zawodowej młodzieży, osób bezrobotnych oraz rozszerzenie wiedzy na temat możliwości podnoszenia i zmian kwalifikacji na rynku pracy. Pomimo trudnych warunków i nowa formułę targów swoją obecność potwierdziły przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na rekrutacje w regionie. Odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy za granicą przygotowanymi przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach programu EURES. Targi to także okazja, żeby przedstawić nowe formy kształcenia zgodne z najnowszymi trendami na rynku pracy. Czy trudna sytuacja epidemiczna to zapowiedź nowego trendu w obszarze spotkań z pracodawcami? 

Wybór sposobu przeprowadzenia Targów Pracy został wymuszony aktualną sytuacją epidemiczną w całym kraju. Nie wszystkie branże są gotowe w ten sposób rekrutować pracowników, podobnie osoby poszukujące pracy - nie zawsze dysponują możliwościami technicznymi - aby podjąć próby kontaktu z pracodawcą. Pamiętajmy również, że wiele osób jest po prostu przekonanych, że nic nie zastąpi kontaktu osobistego i pomimo możliwości technicznych nie decyduje się na tą formę rekrutacji.  Liczymy się więc z tym, że odzew uczestników rynku pracy może być umiarkowany. Z drugiej strony nie ma lepszego momentu, aby wkroczyć na wyższy, nowy poziom relacji pracodawca- kandydat do pracy. Tłumaczy Pani Violetta Weroniecka Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu. 

Prognozy ekspertów nie napawają optymizmem w obszarze kolejnych obostrzeń epidemicznych i ograniczeń gospodarczych. Z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na rynek pracy, jednak jak na razie widać otwarte procesy rekrutacyjne. Pojawiają się także głosy, że pandemia to czas na pozyskanie nowych kompetencji wymaganych w nowych warunkach biznesowych. Które sektory gospodarki wykazują największe zapotrzebowanie i jakie kompetencje będą wyznacznikiem nowego czasu na rynku pracy? 
Jeszcze miesiąc temu mogłabym powiedzieć, że niemal każdy sektor potrzebował pracowników. Po wiosennym lockdownie mimo niepewnej sytuacji pracodawcy wszystkich branż zgłaszali oferty pracy w urzędzie. Teraz niestety mamy już zapowiedź kryzysu branży gastronomicznej, hotelarskiej, a co za tym idzie problemów ekonomicznych kooperantów tych branż. Tegoroczne Toruńskie Dni Kariery realizujemy pod hasłem KARIERA W SIECI - co sugeruje, że promujemy szeroko rozumiane kompetencje informatyczne. Rozumiane jako biegłość posługiwania się narzędziem, umiejętność zdobywania i praktycznego wykorzystywania informacji, zdolność świadomego kreowania swojego wizerunku w sieci, umiejętność przewidywania barier, kreatywność w rozwiązywaniu problemów, otwartość na zmieniające się warunki, które dyktuje rzeczywistość. Wyjaśnia Pani Violetta Weroniecka.

Do nowej sytuacji musiały bardzo szybko dostosować się uczelnie wyższe. Priorytetem stało się wyposażenie młodych osób w nowe kompetencje, które będą wymagane w aktualnej sytuacji na rynku pracy. Wyższa Szkoła Bankowa od samego początku lockdownu postawiła na kształcenie za pomocą narzędzi do kształcenia na odległość, co więcej realizuje także szereg szkoleń i kursów dzięki, którym studenci będą lepiej przygotowani do pracy w nowych warunkach. 

Uczelnia przez cały czas dba o możliwości podnoszenia kompetencji zawodowych pożądanych na rynku pracy m.in. poprzez rozbudowaną ofertę bezpłatnych szkoleń, kursów z certyfikatami realizowanych przy współpracy z partnerami biznesowymi uczelni. Ponadto studenci mają możliwość mają możliwość brania udziału w płatnych stażach współfinansowanych z środków UE. Na każdym kierunku studiów studenci realizują przedmiot Inicjowanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, w trakcie, którego uczą się jak założyć własny biznes i spotykają się z przedsiębiorcami, którzy zdecydowali się na taki krok. To tylko, przykładowe możliwości podnoszenia kompetencji, przekwalifikowania się, które daje WSB w Toruniu. Wyjaśnia dr Monika Wyrzykowska - Antkiewicz, Dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. 

W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty prowadzone przez doradców zawodowych i psychologów z Biura Karier WSB oraz Izby Przemysłowo - Handlowej.  Na wydarzenie obowiązują zapisy przez FORMULARZ. Organizatorem przedsięwzięcia jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu. Udział jest bezpłatny.