355 tys. wniosków o 500 plus w jeden dzień

Print Drukuj

W pierwszym dniu przyjmowania wniosków o świadczenie "500 plus" na nowy okres 2022-2023 do ZUS wpłynęło ponad 355 tys. wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim 22,5 tys. Rodzice nowo narodzonych dzieci mogli składać wnioski już od stycznia na stary okres świadczeniowy, kończący się 31 maja. Od lutego dostępne są wnioski na nowy okres świadczeniowy. Występują jednak nieprawidłowości, ponieważ rodzice pobierający świadczenie z gminy składają wnioski na stary okres, co skutkuje odmową ZUS-u.

Jeśli gmina już wypłaca środki, nie należy składać drugiego wniosku. Rodzice mogą składać dwa wnioski jednocześnie: jeden na stary okres i drugi na nowy.

Wnioski można przesyłać elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia, a wypłaty odbywają się bezgotówkowo na wskazany rachunek. Do tej pory złożono ponad 421 tys. wniosków na około 657 tys. dzieci, w kujawsko-pomorskim zaś blisko 26 tys. wniosków na 40,8 tys. dzieci.

Tylko w pierwszym dniu przyjmowania wniosków o „500 plus" na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. do ZUS-u wpłynęło ponad 355 tys. wniosków. W samym województwie kujawsko-pomorskim 22,5 tys.
 
Rodzice dzieci nowo narodzonych już od stycznia mogli składać do ZUS-u wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus na tzw. stary okres świadczeniowy, który kończy się 31 maja br. Od lutego rodzice mogą wnioskować o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który zacznie się od  1 czerwca 2022 r.
 
Zaobserwowaliśmy pewne nieprawidłowości w składanych wnioskach. Rodzice, którzy pobierają świadczenie 500 plus z gminy, zamiast złożyć wniosek do ZUS-u na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się od  czerwca 2022 r., składają na stary okres, który kończy się wraz z końcem maja. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice za ten okres pobierają już 500 plus z gmin.  Jeśli środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku
o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r. – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
 
Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja i na okres trwający od 1 czerwca do 31 maja 2023 r.
 
Wnioski o przyznanie 500 plus można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
 
 
W ramach programu złożono do ZUS już ponad 421 tys. wniosków na ok. 657 tys. dzieci, w tym w naszym województwie blisko 26 tys. wniosków na 40,8 tys. dzieci.
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu