Nowe tablice GUS nie dla wszystkich emerytów!

Print Drukuj

1 kwietnia wprowadzane są nowe tablice średniego dalszego trwania życia, co wpływa na wysokość emerytur. Emerytura dla 60-latka wzrośnie o 3,7%, a dla 65-latka o 4,1%. Mimo to, spadek średniego dalszego trwania życia w ostatnich latach spowodowany wyższą umieralnością wpływa na te zmiany.

W 2021 roku odnotowano 519 tys. zgonów, co zwiększa korzystne warunki dla przyszłych emerytów. Wysokość emerytury oblicza się przez podzielenie zgromadzonych składek przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach. ZUS korzysta z nowej tablicy GUS dla osób przechodzących na emeryturę między kwietniem 2023 a marcem 2024.

Istnieje możliwość wyboru korzystniejszej tablicy przy składaniu wniosku. Osoby, które opóźniają decyzję o przejściu na emeryturę, muszą zakończyć zatrudnienie do 30 marca 2023 i złożyć wniosek do 31 marca. Nowe tablice obejmują również emerytów z zawieszoną wypłatą, którzy spełnią te same warunki.

Nie dotyczą jednak osób, które już przeszły na emeryturę bez możliwości przeliczenia jej, chyba że pracują i odprowadzają składki. Nowa tablica stosowana jest jedynie do dodatkowych składek w ramach nowego systemu.

Jak co roku 1 kwietnia zmieniają się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, które  stanowią podstawę do obliczenia emerytur z nowego systemu. Nowe tablice są korzystniejsze dla przyszłych emerytów. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 3,7 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 4,1 proc. To nie oznacza jednak, że nowe tablice są dla wszystkich.
 
Już drugi rok z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Jest to spowodowane większą umieralnością. W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r.  oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r. A im większa umieralność tym tablice trwania życia, które są niezbędne do obliczenia emerytury z nowego systemu, są korzystniejsze – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
 
Ustalenie wysokości emerytury to proste działanie matematyczne. Należy podzielić sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.) przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy.
 
ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia m.in. do obliczenia emerytury z nowego systemu dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem br. a marcem przyszłego roku. Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie, nie muszą wcale spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku
o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego. Natomiast osoby, które mimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, będą mogły skorzystać z nowych tablic, o ile zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 r. – wyjaśnia rzeczniczka.
 
Z nowych tablic skorzystają również osoby, które mają już przyznaną emeryturę z nowego systemu, ale wypłata świadczenia jest zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy. Warunkiem zastosowania aktualnych tablic do wyliczenia ich świadczeń jest zakończenie zatrudnienia do 30 marca 2023 r. i złożenie wniosku o podjęcie wypłaty emerytury nie później niż do 31 marca 2023  r.
 
Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS
Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie dla emerytów z tzw. nowego systemu w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek.  
 
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu