Bon turystyczny ważny o pół roku dłużej

Print Drukuj

Ważącym dla rodziców i opiekunów dobrą wiadomością jest przedłużenie ważności bonu turystycznego do 31 marca 2023 roku, co umożliwia wykorzystanie go na weekendowe wyjazdy oraz ferie zimowe. W kujawsko-pomorskim aktywowano blisko 197 tys. bonów, co przyniosło ponad 148 mln zł w zrealizowanych płatnościach, jednak około 29 tys. bonów pozostaje nieaktywnych. Łącznie do wydania pozostało 41 mln zł.

Bon przyznawany jest elektronicznie na każde dziecko, które miało prawo do świadczenia 500+ na dzień 18 lipca 2020 r. oraz dla dzieci, które nabyły to prawo do końca grudnia 2021 r. Wysokość bonu wynosi 500 zł na dziecko, a dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymują dwa bony. Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, gdzie rodzice mogą uzyskać indywidualny kod płatności. Bon można wykorzystać wielokrotnie, a informacje o dostępnych środkach można sprawdzić na PUE.

W razie wątpliwości dotyczących bonu istnieje infolinia, dostępna codziennie. Lista podmiotów, gdzie można wykorzystać bon, znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy jeszcze nie wykorzystali bonu turystycznego. Jego ważność została przedłużona do 31 marca 2023 roku. Mogą więc z niego skorzystać jesienią czy zimą, płacąc za weekendowe wyjazdy z dzieckiem lub ferie zimowe w kraju.
 
Rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego do tej pory aktywowali blisko 197 tys. bonów. Kwota zrealizowanych płatności bonem sięga ponad 148 mln zł. Jednak wciąż ok. 29 tys. bonów w regionie pozostaje nieaktywnych, a część aktywowanych nie została w pełni zrealizowana.

Do wydania choćby częściowego w bonach pozostało 41 mln zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
 
Kto jeszcze nie wykorzystał bonu, nie musi się martwić. Zmiany w przepisach wydłużyły ważność bonu o pół roku. Teraz będzie można nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski do końca marca 2023 roku. Rodzice mogą nim zapłacić za wycieczki szkolne, zieloną szkołę czy rodzinny wyjazd z dziećmi. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.
 
Bon przyznawany jest w formie elektronicznej na każde dziecko, które na dzień 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500+ lub nabyło prawo do tego świadczenia później, ale maksymalnie do 31 grudnia 2021 r. Nie przysługuje na dzieci, które urodziły się w 2022 roku.
 
Bon na jedno dziecko wynosi 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
 
Jak aktywować bon?
Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po potwierdzeniu swoich danych rodzic otrzymuje na PUE indywidualny kod płatności. Należy go pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty. Na PUE ZUS sprawdzimy też, ile pieniędzy z bonu zostało jeszcze do wydania.
 
W razie pytań dotyczących prawa do bonu, jego aktywacji, czy płatności można kontaktować się ze specjalną infolinią Polski Bon Turystyczny pod nr tel. 22 11 22 111 (codziennie w godzinach 7.00-20.00).
 
 
 
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu