ZUS wypłaci chorobowe tylko na wniosek

Print Drukuj

Zasiłek chorobowy nie jest wypłacany z urzędu przez ZUS; wymaga złożenia wniosku. Elektroniczne zwolnienie lekarskie trafia do ZUS oraz na profil PUE ZUS pracodawcy i ubezpieczonego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz duchowni składają wniosek bezpośrednio do ZUS.

Dla pracowników, ZUS wypłaca zasiłek, gdy wniosek składa pracodawca lub zleceniodawca. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub elektronicznie przez PUE ZUS. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, musi w ciągu 7 dni od otrzymania e-ZLA przedłożyć odpowiednie zaświadczenie do ZUS.

Dla pracowników jest to druk Z-3, a dla zleceniobiorców - druk Z-3a. W przypadku kolejnego e-ZLA zaświadczenie płatnika składek Z-3 wypełnia się w ograniczonym zakresie. Przy niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia konieczne jest złożenie wniosku na druku ZAS-53 oraz oświadczenia na druku Z-10.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają wniosek na druku Z-3b lub ZAS-53. Wniosek o zasiłek chorobowy należy złożyć jak najszybciej, ponieważ roszczenie przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek.  
 
Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do ZUS, na profil PUE ZUS pracodawcy i ubezpieczonego. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące, duchowni, a także osoby po ustaniu zatrudnienia wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS.

W przypadku pracowników, którym ZUS, a nie płatnik składek wypłaca zasiłek chorobowy, wniosek składa pracodawca czy zleceniodawca- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
 
Wniosek o zasiłek chorobowy można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać go pocztą lub przesłać  elektronicznie przez PUE ZUS.
 
Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, czyli taki który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych powinien w ciągu 7 dni od otrzymania e-ZLA przekazać do ZUS odpowiednie zaświadczenie. W przypadku pracownika jest to druk Z-3, a w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np.  zleceniobiorców – druk Z-3a. W przypadku kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, zaświadczenie płatnika składek Z-3 pracodawca wypełnia w ograniczonym zakresie. Może też w tym celu skorzystać z zaświadczenia ZAS-12.
 
Jeśli natomiast niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu zatrudnienia to konieczne jest jeszcze złożenie wniosku na druku ZAS-53. W przypadku otrzymania pierwszego e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy do wniosku dołączyć oświadczenie na druku Z-10. 
 
Z kolei osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS na druku Z-3b lub ZAS-53. Wniosek należy złożyć jak najszybciej. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu