Zostały 3 tygodnie na wysłanie wniosku o 300 plus z programu „Dobry Start”

Print Drukuj

Program "Dobry Start" przyznaje świadczenie 300 plus dla niemal 4,5 mln uczniów, co przekłada się na wypłatę ponad 1,3 miliarda złotych. W kujawsko-pomorskim ZUS wypłacił 72,3 miliona złotych na prawie 241 tysięcy dzieci. Termin składania wniosków upływa 30 listopada i można je składać wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Po tej dacie wniosek można składać jedynie w przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 20 lat, uzyska orzeczenie o niepełnosprawności. Pełnoletni uczniowie, którzy samodzielnie się utrzymują, również mogą składać wnioski w swoim imieniu. Świadczenie przysługuje rocznie na dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia lub 24. roku w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wiek ten liczony jest rocznikowo, co obejmuje także uczniów ostatnich klas techników i liceów. Osoby składające wnioski mogą śledzić status ich obsługi oraz znajdować szczegółowe informacje na portalu PUE ZUS.

Świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start" przyznano dla niemal 4,5 mln uczniów. Na konta rodziców i opiekunów trafiło ponad 1,3 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłacił 72,3 mln zł na prawie 241 tys. dzieci. Termin na złożenie wniosku o 300 plus upływa
30 listopada.

 
Jeśli ktoś jeszcze nie złożył wniosku o 300 plus, to nic straconego, ma na to jeszcze trochę czasu. Wnioski można składać do końca listopada wyłącznie elektronicznie przez:  PUE ZUS, portal Emp@tia lub  bankowość elektroniczną. Złożenie wniosku po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
 
W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich - dodaje rzeczniczka.
 
Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.
 
Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start", także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu.
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu