Bonami można płacić jeszcze tylko do końca marca

Print Drukuj

Ferie zimowe w Kujawach i Pomorzu to dobry moment na wykorzystanie bonu turystycznego, którego ważność kończy się 31 marca. Z 4,3 mln przyznanych bonów, 3,7 mln zostało aktywowanych, a 2,6 mln wykorzystano w całości. Łączna kwota transakcji wynosi blisko 3 mld zł.

Najwięcej bonów aktywowano w województwie śląskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim, natomiast najmniej w zachodniopomorskim, gdzie 580 tys. bonów pozostaje nieaktywnych. W Kujawach i Pomorzu bon aktywowało 197,8 tys. rodziców, a płatności wyniosły 151,3 mln zł, pozostawiając 37,8 mln zł do wydania. Bon można wykorzystać na usługi turystyczne oraz imprezy w Polsce, takie jak zimowiska, kolonie czy jednodniowe wycieczki.

Aktywacja bonu jest prosta, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dzieciom przysługuje 500 zł na bon, a dzieciom z niepełnosprawnością 1000 zł, dla rodziców korzystających z programu 500+.

Na Kujawach i Pomorzu właśnie rozpoczęły się ferie zimowe. To dobra okazja do wykorzystania bonu turystycznego. Rodzice mogą nim płacić tylko do 31 marca.
 
Do tej pory z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowało go 3,7 mln rodziców, wydało je w całości – 2,6 mln, a częściowo – ponad 1 milion. Łączna kwota płatności zrealizowanych przy użyciu bonów to blisko 3 mld zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
 
Najwięcej bonów aktywowano w województwie śląskim – 89,6 proc., małopolskim – 88,4 proc. i kujawsko-pomorskim – 87,8 proc. Najmniej w zachodniopomorskim – 81,8 proc.  W kraju jeszcze 580 tys. uprawnionych nie aktywowało bonu. Do wydania choćby częściowego w bonach pozostało niemal 741 mln zł.
 
W województwie kujawsko-pomorskim bon aktywowało 197,8 tys. rodziców, wydało go w całości- 140 tys., a częściowo 58,7 tys. Nieaktywowanych bonów pozostało jeszcze 27,6 tys. Rodzice z naszego regionu zrealizowali płatności bonami na 151,3 mln zł, a do wydania mają jeszcze 37,8 mln zł.  
 
Zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie bonów. Ich ważność upływa 31 marca.  Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może odbyć się później. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje 28 tys. podmiotów turystycznych w całym kraju.
 
Za pomocą bonu  rodzice mogą zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.
 
Aktywacja bonu jest bardzo prosta
Rodzice, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod płatności. Trzeba go podać, gdy płaci się za usługę turystyczną wraz z jednorazowym kodem, który przychodzi SMS-em podczas transakcji.
 
Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+  w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.
 
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacje o publikacji dokumentu